GREEN FILM ACADEMY

GREEN FILM ACADEMY

Green Film Academy to unikatowa oferta skierowana dla studentów, której pierwsza  edycja realizowana jest przez Fundację Green Festival, UN Global Compact Network Poland i warszawską uczelnię Collegium Civitas. W ramach zajęć dla studentów pokazujemy najlepsze filmy dokumentalne o tematyce zrównoważonego rozwoju. Na bazie filmów rozmawiamy ze studentami o pokazanych problemach i wyzwaniach, przed którymi stoi ludzkość i planeta. W trakcie zajęć dyskutujemy w oparciu o dane naukowe, statystyki i raporty ONZ, NASA oraz innych kluczowych instytucji naukowo-badawczych. Wyjaśniamy, czym jest wielkie wymieranie gatunków, wzrost temperatur, globalny kryzys wodny, wojny o wodę i zasoby, nadprodukcja plastiku, globalne nierówności czy migracje klimatyczne. Mówimy także o przestrzeni nadziei, w tym o zielonych technologiach, misji Apollo i ogniwach wodorowych, peroskwitach, suchej wodzie czy stali ze słońca. Dyskutujemy o badaniach nad źródłami czystej energii i perspektywie wyprowadzki na Marsa.

Całość jest ułożona w program merytoryczny, który pozwoli na przegląd najważniejszych filmów dokumentalnych i obszarów problemowych, przed którymi stoi świat. Jest to pierwsza w Polsce kompleksowa oferta zajęć edukacyjnych z zakresu tej tematyki na poziomie akademickim.

Filmy udostępniane są studentom na specjalnej podstronie serwisu VOD Green Festival. W ramach przygotowań do zajęć oglądają oni wybrane przez zespół programowy BNP Paribas Green Film Festival, propozycje filmowe układające się w cykle tematyczne zogniskowane wokół wskazanych przez ekspertów UN Global Compact Network Poland globalnych wyzwań i problemów przed którymi stoi ludzkość. Cykle tematyczne tworzą merytoryczny program studiów. Program realizowany obecnie w Collegium Civitas obejmuje siedem cyklów tematycznych dotykających różnorodnych aspektów zrównoważonego rozwoju: