Fundacja Green Festival i UN Global Compact Network Poland – współorganizatorzy największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych o tematyce zrównoważonego rozwoju – ruszają z nowym projektem. Green Film Academy to unikatowa oferta skierowana dla studentów, której pierwszaedycja realizowana jest w tym roku akademickim w warszawskiej uczelni Collegium Civitas.

Zajęcia prowadzi Kamil Wyszkowski – Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland, koordynującej z ramienia ONZ współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju pomiędzy biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi; więcej: ungc.org.pl.

W Green Film Academy pokazujemy najlepsze filmy dokumentalne o tematyce zrównoważonego rozwoju. Na bazie filmów rozmawiamy ze studentami o pokazanych problemach i wyzwaniach, przed którymi stoi ludzkość i planeta. W trakcie zajęć dyskutujemy w oparciu o dane naukowe, statystyki i raporty ONZ, NASA oraz innych kluczowych instytucji naukowo-badawczych. Wyjaśniamy, czym jest wielkie wymieranie gatunków, wzrost temperatur, globalny kryzys wodny, wojny o wodę i zasoby, nadprodukcja plastiku, globalne nierówności czy migracje klimatyczne. Mówimy także o przestrzeni nadziei, w tym o zielonych technologiach, misji Apollo i ogniwach wodorowych, peroskwitach, suchej wodzie czy stali ze słońca. Dyskutujemy o badaniach nad źródłami czystej energii i perspektywie wyprowadzki na Marsa. Całość jest ułożona w program merytoryczny, który pozwoli na przegląd najważniejszych filmów dokumentalnych i obszarów problemowych, przed którymi stoi świat. Jest to pierwsza w Polsce kompleksowa oferta zajęć edukacyjnych z zakresu tej tematyki na poziomie akademickim.

Filmy udostępniane są studentom na specjalnej podstronie serwisu VOD Kraków Green Film Festival. W ramach przygotowań do zajęć oglądają oni wybrane przez zespół programowy Kraków Green Film Festival, propozycje filmowe układające się w cykle tematyczne zogniskowane wokół wskazanych przez ekspertów UN Global Compact Network Poland globalnych wyzwań i problemów przed którymi stoi ludzkość. Cykle tematyczne tworzą merytoryczny program studiów. Program realizowany obecnie w Collegium Civitas obejmuje siedem cyklów tematycznych dotykających różnorodnych aspektów zrównoważonego rozwoju: 

I. Antropocen – era człowieka (07.10.2020 - 20.10.2020)

Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem”człowiek” w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną – uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?

Jak Arktyka zmienia się w erze globalnego ocieplenia? Czy możliwe jest, by przystosować się do tych zmian? Dlaczego musimy słuchać naukowców? To bardzo aktualne pytania, na które film stara się odpowiedzieć.

II. Inteligentne Miasta (26.10.2020 - 08.11.2020)

Dokument o mieszkańcach Amsterdamu, próbujących żyć zwyczajne życie w najczęściej odwiedzanym mieście Europy.

Władzie Filipin budują nową stolicę, która ma być „pierwszą inteligentną, zieloną i odporną metropolią w regionie”. Ale czy naprawdę możnazbudować stolicę alternatywną do istniejącej? Czy to naprawdę pomogłoby mieszkańcom Manili? Kto jest prawdziwym beneficjentem takich inwestycji ?

III. Transformacja energetyczna (09.11.2020 -23.11.2020)

Dokument o mieszkańcach Amsterdamu, próbujących żyć zwyczajne życie w najczęściej odwiedzanym mieście Europy.

Dokument o mieszkańcach Amsterdamu, próbujących żyć zwyczajne życie w najczęściej odwiedzanym mieście Europy.

Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu.

Policz to sam (Do The Math). Mocno zaangażowany aktywistycznie, energiczny film podążający za amerykańskim działaczem ekologicznym, Billem McKibbenem. Śledzi walkę z koncernami paliwowymi i ujawnia, jaką destrukcję na Ziemi powoduje masowe użycie paliw kopalnych.

IV. Konsumpcja (24.11.2020 - 07.12.2020)

W filmie dokumentalnym UseLess prezenterka podąża za młodą matką – Viktorią, aby dowiedzieć się, dlaczego my, ludzie, marnujemy tak wiele. Film przedstawia szeroki wachlarz faktów oraz informacji, w sposób przemyślany i przekonujący.

Witajcie w Agbogbloshie – największym na świecie cmentarzysku elektroniki. Co roku nielegalnie trafia tu ćwierć miliona ton elektrośmieci z Zachodu.

W obliczu tej światowej plagi jednorazowego plastiku coraz więcej firm obiecuje ze swojej strony recykling. Robi to również Coca-Cola, firma sprzedająca 4000 plastikowych butelek co sekundę na całym świecie. Czy możemy ufać ich obietnicom?

V. Zagrożone gatunki (07.12.2020 - 21.12.2020)

Polowanie na wieloryby było tradycją praktykowaną na Wyspach Owczych przez co najmniej pół tysiąclecia. Aż do drugiej połowy XX wieku znacząco przyczyniało się do przetrwania tamtejszej społeczności, a obecnie stanowi źródło nawet jednej trzeciej spożycia mięsa.

W Azji Południowo-Wschodniej kwitnie turystyka słoniowa. Pokazy słoni, wędrówki słoni, etyczne parki słoni… każdy ma swój wybór. Ale czy wybieramy właściwą rzecz?

Oparty na prawdziwych wydarzeniach maluje obiektywny obraz współczesnej wojny rozdzierającej społeczeństwa i doprowadzającej prehistoryczne gatunki na skraj wyginięcia.

VI. Rolnictwo a ekologia (02.01.2021-15.01.2021

W świecie dotkniętym zmianami klimatycznymi i przeludnieniem kontrola produkcji żywności staje się coraz bardziej ogromnym biznesem dla garstki gigantycznych korporacji.

Region Casamance na południu Senegalu to jeden z ostatnich obszarów tradycyjnego rybołówstwa w Afryce Zachodniej. Stojąc w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony przemysłowych przedsiębiorstw rybackich i przezwyciężając bardzo trudne warunki pracy.

Dokument przybliża rzeczywistość rozmaitych zwierząt hodowanych na fermach – w jakich warunkach żyją i są zabijane. Dominion (w tłumaczeniu dominacja, panowanie) jest szokującym filmem dokumentalnym demaskującym współczesne normy stosowane w hodowli zwierząt.

VII. Katastrofy klimatyczne (16.01.2021-30.01.2021)

W Bałtyku zalega kilkaset ton sieci widmo, czyli pozostawionych przez człowieka starych sieci rybackich. To nie tylko ogromne źródło plastiku, ale również śmiertelna pułapka, która ciągle łowi ryby i ssaki morskie. Co roku do Bałtyku trafia nawet do 10 tys. takich sieci.Dokument opowiada o sieciach widmo z perspektywy osób, których codzienne życie jest związane z Bałtykiem

Brazylia – Pará, serce amazońskiej puszczy. Ale krajobraz, jaki się przed nami rozciąga, różni się od naszych oczekiwań. Nie ma drzew, ani egzotycznych zwierząt. Jest brudna droga, przecinająca czerwoną polanę, po której podróżują dziesiątki przewożących towary ciężarówek.