Ekologia a polityka. Każdy kij ma dwa końce

Ekologia to nie tylko robaczki: nie chodzi wyłącznie o wymierające gatunki. Choć wśród zagrożonych szybko może znaleźć się także człowiek.Zmiana klimatu i wiążące się z nią zagrożenia to nie tylko cieplejsze morza, susze i powodzie. Ignorancja w zakresie ekologii to przede wszystkim także polityka, i to w swojej najbrutalniejszej odsłonie.

Wojna w Syrii także zaczęła się od zmian klimatycznych. Na początku była susza: niewiarygodna susza, która trwała cztery lata (2006-2010). Sytuacja się pogarszała, upadały gospodarstwa. Ludzie tracili majątek całego życia. Bieda i nędza szybko zrodziły desperację. Desperacja zrodziła rewolucję.

Rewolucja doprowadziła do wojny, która pochłonęła już prawie pół miliona ofiar: w przeciągu zaledwie ośmiu lat. W obrębie jednego kraju.
Najwyższy czas sobie uświadomić, że przepaść ekologiczna jest także przepaścią polityczną – to dwa końce tego samego kija. Kryzysy wynikające z globalnego ocieplenia mogą w prosty sposób wiązać się z destabilizacją – także na poziomie globalnym. Z milionami uchodźców klimatycznych, których nikt nie będzie chciał przyjąć,i to bez względu na kolor ich skóry. Z kolejnymi wojnami i terroryzmem w wymiarze, o jakim dziś nawet jeszcze nie śnimy.

Do czego ty byłbyś zdolny, żeby zdobyć butelkę pitnej wody?

Ile w stanie zapłacić za to, co dzięki niej wyrośnie?
Polaryzacja społeczeństwa i rosnąca przepaść między światem bogatych i biednych także rodzi dziś coraz więcej frustracji. Głos sprzeciwu to głos podniesiony: krzyk, którym łatwo manipulować. Przykład Europy i USA jasno pokazuje, że na tej fali najłatwiej wypływają populiści – dyktatorzy XXI wieku. A to jedynie inna twarztej samej erozji demokracji.
Tak. Ekologia to nie tylko robaczki. A zmiana klimatu – to nie tylko lekkie zimy. W obliczu politycznych zagrożeń, jakie się z nimi wiążą, nic już może nie być “lekkie”.
A przed nami ciężkie czasy.
Autor: Amelia Sarnowska
Podobało Ci się? Polub nas na:https://www.facebook.com/CracowGreenFilmFestival/