JURY

Tomasz Raczek

Tomasz Raczek / POLSKA

Tomasz Raczek -  Krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat, kurator kolekcji pereł światowego kina na internetowej platformie entclick.com. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz 3 płyt z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora i Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji. Fot: Jolanta Suszko Adamczewska
Ewa Ewart

Ewa Ewart / Polska

Ewa Ewart – jest dziennikarką i wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła, za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Ewa Ewart podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. Jej filmy wielokrotnie ujawniły nieznane informacje o kwestiach takich jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm. Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak tragedia w Biesłanie- film zrealizowany na pierwsza rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku, którego zginęło ponad 170 dzieci. W kolejnym dokumencie, pięć lat później, Ewa skupiła się na traumie jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły nieludzki zamach. Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis. Dla obu stacji zrealizowała kilka własnych produkcji, między innymi; „W milczeniu” – opowieść o katastrofie smoleńskiej słowami rodzin ofiar, „Zdobyć miasto” – film powstał na 70 rocznicę Powstania Warszawskiego i „My, naród” – o historii polskiej transformacji z zachodniej, głównie amerykańskiej perspektywy.
Alicja Albrecht

Alicja Albrecht / Polska

Alicja Albrecht - scenarzystka, reżyserka, producentka i dziennikarka. Autorka ponad 150 filmów oraz kilkudziesięciu cykli dokumentalnych nagradzanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Jej ostatni film „MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA” był nominowany do Orłów w 2017 roku w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Producent.  Ponadto film został nagrodzony na festiwalach w Moskwie, Vancouver i Chicago.   Alicja Albrecht jest też uhonorowana Specjalną Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepiej sprzedany dokument w dystrybucji kinowej.    Za jej pierwszy film „I to, że cię nie opuszczę aż do śmierci” została uhonorowana Brązowym Lajkonikiem i Pierwszą Nagrodę w kategorii Debiutów Filmowych na Festiwalu Filmowym w Krakowie w 1979. Ponadto otrzymała też Medal Europejski za cykl: „SMAK EUROPY” w 2004 roku. Jest też autorką innych, znanych filmów dokumentalnych, między innymi- „SOCJALIZM LUB ŚMIERĆ”,” WYKLĘCI PRZEZ BOGÓW”, „KOŁO ŻYCIA”, ”DZIECKO Z KATALOGU”, „ ROSJA PROROKÓW CZYLI CZAS POKUTY”, „ ZWIERZ JEST TYLKO CIĘŻKO RANNY”,” PUKANIE DO DRZWI”,  „MARIA” , „MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA”. Od  2005- 2014 wykładała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.  
Kamil Wyszkowski

Kamil Wyszkowski / Polska

Kamil Wyszkowski - Od 2002 roku pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 2004 roku Przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce (United Nations Global Compact - UNGC), koordynującej z ramienia ONZ współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Od 2014 roku w Radzie Ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ds. Innowacji w gospodarce i innowacji społecznych. Od 2016 roku w gronie członków zespołu ds. innowacji w Ministerstwie Rozwoju. Jest stałym komentatorem w TVN 24 Biznes i Świat, POLSAT oraz TOK FM.
Paweł Deląg

Paweł Deląg / Polska

Paweł Deląg – Aktor filmowy, telewizyjny oraz teatralny, a także producent oraz reżyser. Ukończył Państwową Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na swoim koncie ma już ponad 100 filmów oraz seriali! Swoją owocną karierę rozpoczął najlepszym z możliwych debiutów – w wielokrotnie nagradzanym filmie Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Od tamtej pory występował w produkcjach krajowych, europejskich i amerykańskich, ale szczególnie upodobał sobie kino rosyjskie, zdobywając ogromną popularność u naszych sąsiadów. Z sukcesami występuje również na deskach teatrów, gdzie współpracował między innymi z Krystianem Lupą i Krystyną Jandą. Paweł zaliczany jest do najpopularniejszych aktorów nowej generacji w Polsce.
Piotr Biedroń

Piotr Biedroń / Polska

Piotr Biedroń – Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. W 2000 roku założył firmę produkcyjną, która z sukcesem prowadzi działalność i ma wiele filmów promocyjnych i reklamowych dla dużych firm oraz teledyski do piosenek znanych artystów. Od lat współpracuje z największą stacją radiową w Polsce – RMF FM. Piotr jest pomysłodawcą i współzałożycielem BNP Paribas Green Film Festival. W 2017 roku stworzył krótkometrażowy film "PM 2.5 FILM", a w 2019 "Good Job, w których podniósł temat smogu, niebezpiecznego zanieczyszczenia powietrza, które jest poważnym problemem w Polsce. Film rozbrzmiał w całym kraju i podsycił dyskusję o potrzebie walki o czyste powietrze. Został doceniony na wielu festiwalach na całym świecie, zdobywając wiele nagród.
Christian Krönes

Christian Krönes / Austria

Christian Krönes to pochodzący z Wiednia reżyser i producent filmowy. Jego talent został odnotowany jeszcze w trakcie studiów reżyserskich – kiedy otrzymał szansę nabrania doświadczenia u boku tytanów przemysłu filmowego, takich jak wielokrotny laureat Oscara – Vittorio Storaro, czy ulubiony operator filmowy Ingmara Bergmana – Sven Nykvist. W 2006 roku Christian założył Blackbox Film & Medienproduktion i ze swoim ponad 30-letnim doświadczeniem w branży filmowej jest obecnie aktywny jak dyrektor zarządzający oraz producent. Produkcje Blackbox były nominowane do EFA i znajdowały się na „longliście” do Oscarów. Ostatnie filmy Christiana to „A German Life”, „Welcome to Sodom”
Niels Christian Askholm

Niels Christian Askholm / Dania

Niels Christian Askholm to utalentowany filmowiec z Aarhus w Danii. Jego produkcje były wielokrotnie wyświetlane na festiwalach na całym świecie, zdobywając przy tym szereg nagród. W swoich dokumentach podejmuje tematykę związaną z zasadami życia człowieka i jego koegzystencji z otoczeniem, sprawiając, że publiczność wychodzi z kina zadumana nad istotą człowieczeństwa. Podczas pierwszej edycji Kraków Film Festival zdobył Grand Prix za swój dokument „The Grind Message”, w którym opowiedział historię corocznej rzezi grindwali na Wyspach Owczych.\
  GRAND PRIX 2018 - „The Grind Message" ZOBACZ FILM na VOD https://vod.greenfestival.pl/v/glos-grindwala,1.html