Alicja Albrecht

Alicja Albrecht

Polska

Alicja Albrecht – scenarzystka, reżyserka, producentka i dziennikarka. Autorka ponad 150 filmów oraz kilkudziesięciu cykli dokumentalnych nagradzanych na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

Jej ostatni film „MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA” był nominowany do Orłów w 2017 roku w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Producent.  Ponadto film został nagrodzony na festiwalach w Moskwie, Vancouver i Chicago.  

Alicja Albrecht jest też uhonorowana Specjalną Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepiej sprzedany dokument w dystrybucji kinowej.   

Za jej pierwszy film „I to, że cię nie opuszczę aż do śmierci” została uhonorowana Brązowym Lajkonikiem i Pierwszą Nagrodę w kategorii Debiutów Filmowych na Festiwalu Filmowym w Krakowie w 1979. Ponadto otrzymała też Medal Europejski za cykl: „SMAK EUROPY” w 2004 roku. Jest też autorką innych, znanych filmów dokumentalnych, między innymi- „SOCJALIZM LUB ŚMIERĆ”,” WYKLĘCI PRZEZ BOGÓW”, „KOŁO ŻYCIA”, ”DZIECKO Z KATALOGU”, „ ROSJA PROROKÓW CZYLI CZAS POKUTY”, „ ZWIERZ JEST TYLKO CIĘŻKO RANNY”,” PUKANIE DO DRZWI”,  „MARIA” , „MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA”. 

Od  2005- 2014 wykładała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.