FESTIVAL 100% EKO

BNP Paribas Green Film Festival

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA

BNP Paribas Green Film Festival ma w swoim DNA zapisane dobre praktyki ekologiczne, dlatego stosujemy je na każdym etapie tworzenia naszego festiwalu, aby zminimalizować ślad środowiskowy tego wydarzenia.

Oto, co robimy:

I.  EKOLOGICZNA STREFA GASTRONOMICZNA

SYSTEM KAUCYJNY TAKE CUP!
Na terenie miasteczka działa Ogólnopolski System Kaucyjny TAKE CUP!, który opiera się na wielokrotnym wykorzystaniu kubków do napojów gorących. Jeden taki kubek może zastąpić nawet 500 papierowych! Kubki Take Cup! zostały wykonane z materiału, który w całości nadaje się do recyklingu, a także do kontaktu z żywnością, nawet tą gorącą, nie wpływa na smak i nie zawiera BPA.

NISKOEMISYJNA ROŚLINNA STREFA GASTRONOMICZNA
Potrawy oferowane w punktach gastronomicznych na terenie miasteczka festiwalowego bazują na niskoemisyjnych składnikach roślinnych, sezonowych i pochodzących od lokalnych producentów. Potrawy wegańskie i wegetariańskie mają wielokrotnie niższy ślad węglowy i wodny od dań tworzonych na bazie mięsa. Warto pamiętać, że roślinna dieta to nie tylko brak cierpienia zwierząt, ale także ochrona lasów - wycinanych na uprawy na pasze dla zwierząt, oceanów – pustoszonych przez wielkie trałowce z ryb, których duża część jest przeznaczana na mączkę rybną stanowiącą paszę dla zwierząt hodowlanych.

WODA KRANOWA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW
Uczestnicy festiwalu mają nieograniczony, bezpłatny dostęp do wody dostarczonej przez Wodociągi Miasta Krakowa. Woda w krakowskich kranach jest wysokiej jakości, a jej parametry są na bieżąco monitorowane. Jest powszechnie dostępna, przyjazna dla środowiska oraz znacznie tańsza od wody butelkowanej. Co więcej, krakowska kranówka świetnie gasi pragnienie i dostarcza wielu niezbędnych składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, potas i sód. Picie wody z kranu to tanie, ekologiczne i szybkie rozwiązanie.

II.ROZWIĄZANIA ZERO lub LESS WASTE

STREFA WOLNA OD JEDNORAZOWEGO PLASTIKU
Miasteczko festiwalowe stanowi strefę wolną od jednorazowego plastiku. Nie używamy tutaj jednorazowych foliówek, kubków, ani innych produktów jednorazowych na bazie węglowodorów. Co do zasady staramy się unikać wszelkich produktów jednorazowych wszędzie, gdzie tylko to możliwe – nie tylko plastikowych. Wszystkie punkty gastronomiczne serwują niskoemisyjne potrawy na bazie diety roślinnej w naczyniach albo wielorazowych, albo w pełni rozkładalnych (papier, otręby).

PAPERLESS czyli FORMATY ELEKTRONICZNE I APLIKACJE ZAMIAST PAPIERU
- Używamy wyłącznie elektronicznych wersji folderów i programów festiwalowych rezygnując całkowicie ze zużycie do tego celu papieru
- Wysyłamy wyłącznie elektroniczne zaproszenia na wydarzenia festiwalowe rezygnując całkowicie z używania papieru.
- Stworzyliśmy dwie aplikacje mobilne festiwalowe, gdzie znajduje się kompendium wiedzy o festiwalu.
- Wydruki biurowe są wykonywane na papierze pochodzącym z certyfikowanych polskich plantacji.

MATERIAŁY REKLAMOWE/INFORMACYJNE WIELOKROTNEGO UŻYTKU
Na naszym festiwalu zobaczycie banery, ledony (energooszczędna wersja neonu zrobionego na bazie rurek LED) i inne materiały reklamowe i informacyjne, które były wykorzystywane już w poprzednich latach. Te materiały, które uległy zniszczeniu lub zużyciu nie pozwalające na ponowne wykorzystanie przerabiamy na torby i inne gadżety w czasie warsztatów zerowaste jakie organizujemy w czasie festiwalu.

STATUETKI DLA LAUREATÓW Z RECYKLINGU
Statuetki jakie przyznajemy laureatom naszego festiwalu są produkowane przez zaprzyjaźnioną polską firmę, która wykonuje dla nas przy wykorzystaniu zużytych części samochodowych, motocyklowych i rowerowych. Części te są zabierane ze złomowisk, a następnie oczyszczane i nadawane jest im drugie życie.

NIE ROBIMY GADŻETÓW
Wiemy, że wielu z Was lubi gadżety, ale my ich nie produkujemy. Uważamy, że wystarczającą wartością są doskonałe filmy, mądre panele dyskusyjne i fantastyczna atmosfera festiwalowa. Rozdawanie produktów za darmo w większości przypadków stanowi napędzanie niepotrzebnego konsumpcjonizmu i zużywaniem zasobów planety.

UBRANIA DLA WOLONTARIUSZY 
Ubrania w jakie są ubrani nasi wolontariusze pochodzą z dwóch źródeł:

  • albo z polskich szwalni, gdzie są przestrzegane prawa pracownicze, a firmy podlegają realnej kontroli w zakresie spełniania środowiskowych norm produkcyjnych.
  • albo od naszego partnera odzieżowego Patagonia, którego koszulki są wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, posiadające certyfikat Fair Trade™, co oznacza, że ludzie, którzy je wykonali, otrzymali godziwe wynagrodzenie.

 

 

RECYKLING ODPADÓW
Mimo, że nasze miasteczko to strefa wolna od jednorazowego plastiku oraz mimo, że podejmujemy liczne działania na rzecz ograniczenia materiałów to i tak wydarzenie takie jak nasze generuje pewną (ograniczoną na szczęście) ilość śmieci. Wszystkie one podlegają selektywnej zbiórce, którą prowadzimy we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania.

 

III. POZOSTAŁE ROZWIĄZANIA ZGODNE Z DUCHEM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

ODPOWIEDZIALNE PARTNERSTWO
Współorganizatorem festiwalu jest UN Global Compact Network Poland, inicjatywa powołana przez Sekretarza Generalnego ONZ ds. współpracy z biznesem. W konsekwencji partnerzy naszego  festiwalu to instytucje, które muszą przestrzegać Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

REKULTYWACJA TERENÓW ZIELONYCH
Dywan z trawy jaki co roku pojawia się na festiwalowej scenie po zakończeniu festiwalu jest przekazywany do Zarządu Zieleni Miejskiej, który wykorzystuje go do rekultywacji zielonych terenów miejskich. Np. w roku 2022 po festiwalu nasz dywan posłużył do naprawy otoczenia pomnika Psa Dżoka, gdzie od wielu lat było wydeptane klepisko.

OSZCZĘDZAMY PRĄD i WODĘ

Na terenie Miasteczka Festiwalowego oraz w hotelach, gdzie mieszkają goście festiwalowi zainstalowane są fotokomórki, które dozują wodę oraz perlatory ograniczające zasięg strumienia wody.

Na potrzeby biura festiwalowego wynajmujemy wyłącznie sprzęt wysokiej klasy energetycznej i urządzeń wielofunkcyjnych, dzięki czemu zużywamy mniej energii elektrycznej.

Oświetlenie miasteczka festiwalowego włączane jest dopiero o zmierzchu, a żarówki które są do tego używane mają najwyższą klasę energetyczną. 
Warto tutaj dodać, że od wielu lat staramy się o możliwość wykorzystania z prądu na potrzeby festiwalu, który by pochodził z OZE. Niestety, mimo naszych starań ze względów formalnych nie jesteśmy w stanie podpisać takiej umowy z operatorem prądu. W Krakowie organizator jednorazowego wydarzenia nie ma takiej możliwości w odróżnieniu od firm które prowadzą działalność pod stałym adresem. Liczymy, że wkrótce to się jednak zmieni i będziemy mieli taką możliwość. Póki co pozostają nam racjonalne działania mające na celu ograniczenie ilości zużywanego prądu.

ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT

Transport to jeden z kluczowych elementów wpływających na ślad wydarzenia takiego jak festiwal. Dlatego podejmujemy liczne działania mające ograniczyć jego wpływ na bilans środowiskowy naszego wydarzenia.Firmy, które realizują usługi na rzecz festiwalu pochodzą z Krakowa lub województwa małopolskiego.

Goście festiwalowi, których zapraszamy na festiwal dostają zwrot kosztów przejazdów wyłącznie za przejazdy pociągami i autobusami, a w przypadku transportu większą ilością osób również za przejazdy samochodami. Na terenie Krakowa nasi gości mają do dyspozycji bilety na komunikację miejską oraz hulajnogi i rowery współdzielone.

CO2MANAGER

Przy realizacji Festiwalu pracuje osoba na stanowisku CO2MANAGER z Carbon Footprint Foundation odpowiedzialna za monitoring wszystkich elementów festiwalu pod kątem stosowania rozwiązań zrównoważonych środowiskowo. Jednocześnie efektem pracy CO2MANAGERA będzie kompleksowa analiza śladu węglowego wygenerowanego przy organizacji festiwalu, która zostanie zaprezentowana w czasie jednego z festiwalowych paneli dyskusyjnych. Rekomendacje CO2MANAGERA umożliwią organizatorom festiwalu dobieranie optymalnych rozwiązań, a jednocześnie pozwolą w sposób bardziej świadomy przygotować kolejną edycję festiwalu.

 

IV.ROZWIĄZANIA ZAPOBIEGAJACE WYKLUCZENIU

BRAK BARIER ARCHITEKTONICZNYCH UTRUDNIAJACYCH DOSTĘP 

Położenie miasteczka festiwalowego na terenach zielonych bulwarów wiślanych wśród alejek spacerowych powoduje, że nie ma tu barier architektonicznych utrudniający dostęp do kina osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Obok miasteczka są zlokalizowane toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

DOSTĘP DO FILMÓW Z AUDIODESKRYPCJĄ  

W celu zapewnienia szerszego dostępu do produkcji festiwalowych, każdego roku w czasie festiwalu udostępniane są filmy na platformie VOD.GREENFESTIVAL.PL. Część z prezentowanych filmów posiada audiodeskrypcję.

STREFA PRZYJAZNA ZWIERZAKOM  

W czasie naszego festiwalu nie musicie się martwić o to co zrobić ze swoimi pupilami, kiedy chcecie iść do kina. W naszej strefie festiwalowej  wszystkie zwierzęta są mile widziane! Mamy dla nich zawsze miskę z wodą oraz dużo zacienionych zakątków.

V.  EDUKACJ EKOLOGICZNA

WARSZTATY ZERO WASTE

Warsztaty poświęcone idei zero waste to nieodzowny element programu naszego festiwalu od samego początku jego powstania tj. od roku 2018.

AKADEMIA KLIMATU  Fundacja Green Festival (organizator festiwalu) prowadzi szerokie działania na rzecz edukacji klimatycznej. Od 2019 roku prowadzone są cykliczne zajęcia dla młodzieży z zakresu edukacji ekologicznej. Akademia Klimatu to wyjątkowy projekt edukacyjny skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz studentów łączący wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. Pokazom towarzyszą dyskusje z twórcami filmów, ekspertami ONZ oraz z przedstawicielami lokalnych organizacji samorządowych oraz NGO’s odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałanie zmianom klimatu. W zajęciach Akademii wzięło do tej pory udział około 10.000 osób.