4 BNP Paribas Green Film Festival

jury

Paweł Delag – Aktor filmowy, telewizyjny oraz teatralny, a także producent oraz reżyser. Ukończył Państwową Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na swoim koncie ma już ponad 100 filmów oraz seriali! Swoją owocną karierę rozpoczął najlepszym z możliwych debiutów – w wielokrotnie nagradzanym filmie Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Od tamtej pory występował w produkcjach krajowych, europejskich i amerykańskich, ale szczególnie upodobał sobie kino rosyjskie, zdobywając ogromną popularność u naszych sąsiadów. Z sukcesami występuje również na deskach teatrów, gdzie współpracował między innymi z Krystianem Lupą i Krystyną Jandą. Paweł zaliczany jest do najpopularniejszych aktorów nowej generacji w Polsce.

Katarzyna Górniak - Dziennikarka najpopularniejszego polskiego programu informacyjnego Fakty TVN, oglądanego codziennie przez kilka milionów widzów. Autorka nagradzanych reportaży z Polski i ze świata. Dotarła za koło podbiegunowe w poszukiwaniu rosyjskich więźniów politycznych, a ślady nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami tropiła w całej Europie. Relacjonowała konflikt zbrojny w Donbasie i wojnę hybrydową w Gruzji. Opowiadała historię prześladowanych przez reżim artystów na Białorusi i słuchała relacji uchodźców  przepływających Morze Śródziemne. Nominowana do najważniejszej polskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press. Ubiegłoroczna zwyciężczyni Green Film Festival w kategorii Reportaż Międzynarodowy. 

Piotr Biedroń – Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. W 2000 roku założył firmę produkcyjną, która z sukcesem prowadzi działalność i ma wiele filmów promocyjnych i reklamowych dla dużych firm oraz teledyski do piosenek znanych artystów. Od lat współpracuje z największą stacją radiową w Polsce – RMF FM. Piotr jest pomysłodawcą i współzałożycielem BNP Paribas Green Film Festival. W 2017 roku stworzył krótkometrażowy film "PM 2.5 FILM", a w 2019 "Good Job, w których podniósł temat smogu, niebezpiecznego zanieczyszczenia powietrza, które jest poważnym problemem w Polsce. Film rozbrzmiał w całym kraju i podsycił dyskusję o potrzebie walki o czyste powietrze. Został doceniony na wielu festiwalach na całym świecie, zdobywając wiele nagród.

Christian Krönes to pochodzący z Wiednia reżyser i producent filmowy. Jego talent został odnotowany jeszcze w trakcie studiów reżyserskich – kiedy otrzymał szansę nabrania doświadczenia u boku tytanów przemysłu filmowego, takich jak wielokrotny laureat Oscara – Vittorio Storaro, czy ulubiony operator filmowy Ingmara Bergmana – Sven Nykvist.
 W 2006 roku Christian założył Blackbox Film & Medienproduktion i ze swoim ponad 30-letnim doświadczeniem w branży filmowej jest obecnie aktywny jak dyrektor zarządzający oraz producent. Produkcje Blackbox były nominowane do EFA i znajdowały się na „longliście” do Oscarów. Ostatnie filmy Christiana to „A German Life”, „Welcome to Sodom” 

GRAND PRIX 2019 - „Welcome to Sodom” 

 

Matylda Damięcka - Aktorka, wokalistka, grafik. Pracę w teatrze zaczęła w Teatrze Nowym, za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Bliskie są tej także sceny: TEATR POLONIA w Warszawie, OCH-TEATR w Warszawie, Teatrze InVitro w Lublinie, Klub Komediowy.

Kamil Wyszkowski - Od 2002 roku pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 2004 roku Przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce (United Nations Global Compact - UNGC), koordynującej z ramienia ONZ współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Od 2014 roku w Radzie Ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ds. Innowacji w gospodarce i innowacji społecznych. Od 2016 roku w gronie członków zespołu ds. innowacji w Ministerstwie Rozwoju. Jest stałym komentatorem w TVN 24 Biznes i Świat, POLSAT oraz TOK FM.

Niels Christian Askholm to utalentowany filmowiec z Aarhus w Danii. Jego produkcje były wielokrotnie wyświetlane na festiwalach na całym świecie, zdobywając przy tym szereg nagród. W swoich dokumentach podejmuje tematykę związaną z zasadami życia człowieka i jego koegzystencji z otoczeniem, sprawiając, że publiczność wychodzi z kina zadumana nad istotą człowieczeństwa. Podczas pierwszej edycji Kraków  Film Festival zdobył Grand Prix za swój dokument „The Grind Message”, w którym opowiedział historię corocznej rzezi grindwali na Wyspach Owczych.

GRAND PRIX 2018  - „The Grind Message"

Krystian Matysek - Na swoim koncie ma kilka niesamowitych filmów o przyrodzie i ludziach. Pierwszy z nich został nakręcony w 2002 roku – realizacja „Dziobem i pazurem” trwała aż trzy lata. Film ten został całkowicie pozbawiony komentarza słownego. Matysek otrzymał za niego kilkanaście nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów przyrodniczych. Jego ostatni film „Łowcy miody” przedstawia świat człowieka i natury widziany z wnętrza ula, filmowany z punktu widzenia żywego roju pszczół!

jury - animacja

jury - film fabularny

jury - dokument krótkometrażowy

jury - dokument długi metraż

jury - najlepszy film polski