JURY - REPORTAŻ

Katarzyna Górniak
Katarzyna Górniak – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, studiowała również filologię rosyjską, a Rosja wciąż pozostaje jej wielką pasją. Podstaw zawodu nauczyła się jako researcherka, a szlifów nabrała jako wrocławska reporterka programu interwencyjnego „Prosto z Polski” i „Blisko Ludzi”. Po przenosinach do Warszawy przez trzy lata przygotowywała reportaże w publicystycznym programie Czarno na Białym. W lipcu 2015 roku rozpoczęła pracę w „Faktach” TVN, gdzie zajmuje się tematyką społeczną. Relacjonowała kryzys imigrancki z Grecji, Węgier i Austrii, szukała „zielonych ludzików” w Estonii i Gruzji, a o konflikt w Donbasie pytała w ukraińskich wsiach i na rosyjskich bezdrożach. W 2017 roku została nominowana do dziennikarskiej nagrody Grand Press za reportaż „Białoruska sztuka przetrwania”, opowiadający o opozycyjnych artystach w ostatniej dyktaturze Europy. W swojej pracy najbardziej ceni rozmowę, bo najciekawsze historie mają do opowiedzenia pozornie najzwyklejsi ludzie. W 2020 roku zdobyła na BNP Paribas Green Film Festival nagrodę za najlepszy reportaż „Tygrysy na granicy”.
Kamil Wyszkowski
Kamil Wyszkowski – od 2002 roku pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 2004 roku Przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce (United Nations Global Compact – UNGC), koordynującej z ramienia ONZ współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Od 2014 roku w Radzie Ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ds. Innowacji w gospodarce i innowacji społecznych. Od 2016 roku w gronie członków zespołu ds. innowacji w Ministerstwie Rozwoju. Jest stałym komentatorem w TVN 24 Biznes i Świat, POLSAT oraz TOK FM. Z festiwalem związany od pierwszej edycji.
Janusz Schwertner
Janusz Schwertner — dziennikarz. Zdobywca „europejskiego Pulitzera” 2021. Trzykrotnie zdobywał Grand Press (2018, 2020, 2022), dwukrotnie Nagrodę im. Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2018, 2021) oraz także dwukrotnie Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Finalista Nagrody im. Torańskiej oraz Nagrody im. Woyciechowskiego. Pięciokrotnie zwyciężał w konkursie People Awards organizowanego przez Ringier Axel Springer Polska. Zwycięzca plebiscytu Dobry Dziennikarz 2019, laureat nagród Zielona Gruszka, Zielony Prus i Człowiek z pasją. Zdobywca Grand Video Award. Współautor książek: „Smoleńsk. 96 wspomnień”, „Antyterroryści. Polskie siły specjalne w akcji”, „Szramy” oraz „Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca”. Nominowany w 2020 roku BNP Paribas Green Film Festival za film „Krwawy biznes futerkowców”.